Diplomalarimizda meslek adimiz

Description of your first forum.
hemud
Site Admin

Diplomalarimizda meslek adimiz

Mesajgönderen hemud » 30 Ağu 2018, 17:59

Bazi diplomalarda "Embriyoloji ve histoloji uzmani" bazilarinda "Tibbi histoloji ve embriyoloji uzmani" bazilarimizda ise " Histoloji ve Embriyoloji uzmani" olarak geciyor, sizce hangisi tercih edilmeli ve nedeni nedir? secilecek olan bakanliga ve ust kurumlara bildirilecektir.

Işık

Re: diplomalarda meslek adimiz

Mesajgönderen Işık » 02 Eyl 2018, 15:26

"Tıbbi histoloji ve embriyoloji uzmanı" ifadesinin daha doğru olacağı görüşündeyim. Tıbbi patoloji ve Tıbbi mikrobiyoloji anabilim dallarında olduğu gibi alanımız klinik bilimlerle iç içedir, ayrılamaz. Rejenaratif tıp, doku kültürleri, kök hücre biyolojisi ve uygulamaları, yardımla üreme teknikleri-infertiliteye yaklaşım alanında klinik embriyoloji açısından yetkinliklerimiz göz önüne alındığında meslek adımızın "Tıbbi histoloji ve embriyoloji uzmanı" şeklinde olması en uygun yaklaşımdır.

Işık

Mesajgönderen Işık » 02 Eyl 2018, 15:36

Yetkinliklerimiz ve araştırma alanlarımız göz önüne alındığında "Tıbbi histoloji ve embriyoloji uzmanı" olacak doktorların eğitim süresinin tekrar 4 yıla çıkarılması daha verimli bir eğitim alınmasını sağlayacaktır. Eğitim süresi ayrı bir başlık altında değerlendirilebilir. Bununla birlikte kök hücre uygulamaları, rejenaratif tıp, organoid kültürler, üremeye yardımcı tedaviler ve klinik embriyoloji alanlarında yeterli bilgi, donanım ve pratik uygulama ile, insan embriyosu ve fetal gelişimin evreleri,tüm doku ve sistemlerin histolojisinin öğrenilmesinin yanında literatür araştırmaları, tez hazırlama ve bölüm dışı rotasyonların olduğu TUKMOS- çekirdek eğitim programı düşünüldüğünde uzmanlık eğitim süresinin en az 4 yıl olması daha verimli bir eğitim alınmasını sağlayacaktır.

hemud
Site Admin

Mesajgönderen hemud » 03 Eyl 2018, 19:57

Peki Tibbi Embriyoloji ve Histoloji mi? Tibbi Histoloji ve Embriyoloji mi? onerileriniz?

hipokrat

Re: Diplomalarimizda meslek adimiz

Mesajgönderen hipokrat » 05 Eyl 2018, 14:43

Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji uzmanı

Caner

Mesajgönderen Caner » 05 Eyl 2018, 14:57

Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı

mavi

Mesajgönderen mavi » 27 Eyl 2018, 16:55

hemud yazdı:Bazi diplomalarda "Embriyoloji ve histoloji uzmani" bazilarinda "Tibbi histoloji ve embriyoloji uzmani" bazilarimizda ise " Histoloji ve Embriyoloji uzmani" olarak geciyor, sizce hangisi tercih edilmeli ve nedeni nedir? secilecek olan bakanliga ve ust kurumlara bildirilecektir.

“Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Uzman Hekimi” tabirinin doğru tabir olduğunu düşünüyorum. Tek başına histoloji ve embriyoloji uzmanı tabiri spesifik değildir. Akla hangi alanda acaba, tıp dışı mı sorularını getirmektedir. Ünvan tam tanımlayıcı olmalı görüşündeyim.